یوم الله 13 آبان و ثبت چهارمین حادثه در تاریخ

* با اینکه آغاز برنامه ساعت ١٠ صبح اعلام شده است ، اما سیل دانش آموزان و جوانان ، تقریبا در ساعت ٣٠/٨ دقیقه ، محدوده خیابان طالقانی حد فاصل خیابان مفتح تا سپهبد قره نی را پر کرده است .

* پخش سرودهای حماسی مرگ بر آمریکا و سرودهای مشابه از بلندگوهای یکی دو خودروی مستقر در خیابان طالقانی ، شور و نشاط خاصی به مراسم داده است .

* پوسترهای بزرگ و البته سبز رنگی از شهید آیت الله دکتر بهشتی در دستان دانش آموزان و دانشجویان تابلو شده است که جمله معروف ِ این قربانی ترور را خطاب به رئیس جمهور وقت آمریکا بر آن ثبت کرده اند : " بشنو این فریاد خشمگینانه ملت ما را ، ببین ! ببین که چگونه این ملت فریاد می زند که : مرگ بر آمریکا و مرگ بر سازشکار."

* رنگ سبز اتفاقا در این روز ، جلوه خاصی دارد : پوسترهای شهید بهشتی با شعارهای ضد آمریکایی ِ موصوف ، سر بند های سبز رنگ " لبیک یا خامنه ای " بر پیشانی دختران و پسران دانش آموز و سبزی پرچم سه رنگ جمهوری اسلامی ایران !

* مسابقه ای در حاشیه مراسم تعبیه شده است که در آن از دانش آموزان پرسیده اند : با توجه به شرایط امروز جهانی ، بهترین شعار هماهنگی کهک می توان سر داد چیست ؟ معلوم است که دانش آموزان خوب کشورمان همگی بدون استثنا به این سوال چه پاسخی داده اند .

* چهره های بی استثنا خندان و بشاش و پر نشاط دختران و پسران دانش آموز که دسته دسته از گوشه و کنار و از کوچه ها و خیابانها مثل جویهایی که به سیل خروشانی می پیوندند ، روح امید و سر زندگی و انرژی مثبت را به دیگران می دمند .

* ساعت ٣٠/٩ صبح شده است اما هنوز حتی یک نفر از سبزهای اموی در هیچ مسیری دیده نمی شود . یک دختر دانش آموز که به همراه دوستانش از تقاطع مفتح به خیابان طالقانی وارد می شود به دوستش می گوید : اینها که همه از خودمانند ، پس اونها چرا نیستند ؟!

* تصاویری که در پوسترها در دست مردم تابلو شده است محدود به همین چند نفر است : امام خمینی ، آیت الله خامنه ای ، شهید آیت الله دکتر بهشتی ، و پوسترهایی که جملاتی از دکتر احمدی نژاد و شهید همت بر آن نقش بسته است .

* در پوستری که تصویر شهید همت زینت بخش آن است ، این جمله از وصیتنامه او نقش بسته است : روشنفکران به این انقلاب بسیار لطمه زدند ، زیرا نه آن را می شناختند و نه برایش زحمت و رنجی متحمل شده اند .

* پسران دبیرستانی دیرتر از دختران به لانه جاسوسی رسیده اند ( ساعت ۴۵/٩)، اما داوری این موضوع سخت است که آیا آنها کوبنده تر و پر صلابت تر شعار می دادند یا دخترها !

* برخی از شعارهای جمعیت بجز شعارهای همیشگی "مرگ بر آمریکا" و "مرگ بر اسرائیل" عبارت بود از : این همه لشکر آمده - به عشق رهبر آمده ، یکرنگ مانده ملت - آقا سرت سلامت - آقا غمت نباشد و : به آمریکا بگویید : ایران خریدنی نیست ؛ سازش نمی پذیرد .

*از ابتدای صبح تا یکی دو ساعت پس از پایان مراسم ، مشکلی در ارتباط گیری پیامکی و تماسها با تلفن همراه وجود نداشت . این یعنی اینکه اوضاع از لحاظ امنیتی بسیار عالی است !

* یکم گروه بزرگ از پسران دبیرستانی به همراه معلم یا مربی تربیتی خود ، به چهارراه طالقانی رسیده اند . معلم مزبور در پایان راهپیمایی آنها که معلوم نیست از کجا شروع شده بوده ، چند دعا می کند . از آخرین دعاهایش یکی هم این است که : خدایا ! مشکلات و موانع ازدواج جوانان ما را برطرف بفرما . شاید "الهی آمین" این دعای زیرکانه ، خیلی قویتر از موارد قبلی و بعدی بود !

* مجری برنامه اعلام کرد که مراسم امروز مستقیما از سوی رسانه ملی و برخی رسانه های جهانی پخش می شود . این ابتکار جالب ، نشانه اعتماد به نفس گردانندگان مراسم است .

* برنامه دقیقا راس ساعت ١٠ صبح بدون ثانیه ای کم و زیاد ، آغاز می شود و با تلاوت آیاتی از کتاب خدا و سپس سرود جمهوری اسلامی ایران ادامه پیدا می کند . سرود توسط گروه موزیک نظامی و بدون کلام اجرا می شود اما کلام آن ، صدای هماهنگ خیل جمعیت جوانی است که حضور یافته اند .

*  خبرنگار عکاس یکی از خبرگزاریها  دوربین به دست ، دقایقی بعد از ساعت ١٠ صبح به خیابان طالقانی رسیده  است . می گوید از میدان هفتم تیر پیاده آمده ام . می پرسم : آنجا خبری نبود ؟ می گوید : برخی افراد در حال بالا آمدن از پله های مترو شعارهایی می دادند ولی وقتی وارد میدان می شدند و هیچ کسی را همراه خود نمی دیدند و از طرفی با شعارهای کوبنده مردم مواجه می شدند ساکت می شدند و برخی به آرامی دستبندهای سبز خود را باز می کردند !

* یک گروه دانش آموزی ، سرود "وطن من " را اجرا می کنند که با تشویق جمعیت آن را به پایان می رسانند .

* خانم رسولی از دانش آموزان و آقای مهدوی از دانشجویان ، بیانیه های کمیته های دانش آموزی و دانشجویی مراسم ١٣ آبان را قرائت می کنند.

* دکتر غلامعلی حداد عادل سخنران مراسم است که مثل همیشه با آرامش به بیان مطالب خود می پردازد . در وسط سخنان او دو بار جمعیت با فریادهای الله اکبر و شعارهای مرگ بر آمریکا سخنان  او را تایید می کنند . یکی آنجا که به سه اتفاق روی داده در این روز می پردازد و در بیان حادثه سوم یعنی تسخیر لانه جاسوسی آمریکا به فرمایش امام خمینی اشاره می کند که این حادثه انقلاب دوم و انقلابی بزرگتر از انقلاب اول است و دوم آنجا که حداد عادل به کسانی انتقاد می کند که به مناسبت ١٣‌آبان بیانیه صادر می کنند اما به مهمترین حادثه تاریخی در این روز یعنی تسخیر سفارت آمریکا کوچکترین اشاره ای ندارند .

* جمعیت در اواسط سخنرانی حداد عادل ، دیگر انتهایش پیدا نیست . از این طرف تا چهارراه بعدی در طالقانی پیداست ، از پایین تا سمیه دیده می شود و از بالا احتمالا تا میدان هفتم تیر .

* حضور مردم از بخشهای دیگر حتما خیلی زیادتر است که بالگردی در آسمان پیدا می شود و یکی دو دوری بر فراز جمعیت مانور می دهد .

* ناگهان دوربین تلویزیون را جلوی خود می بینم و ازمن درباره احساسم در این فضا و جمعیت می پرسم . به او می گویم اجازه بده حرف دل خودم را در تشکر از سبزها بزنم . بعد می گویم : من از دوران دانش آموزی و بعدها دانشجویی تا الان که یک خبرنگار هستم در مراسم ١٣ آبان شرکت کرده ام اما می خواهم امروز از آن عده نادان یا ساده لوح یا عوامل تشکیلاتی سازمان دهندگان اغتشاش تشکر کنم که با کارهای خود ، روح و انگیزه دیگری به فضای تظاهرات مردم در این ماهها بخشیده اند ، چرا که پیشتر این مراسم و شرکت در آنها به نوعی عادت و اسقاط تکلیف تبدیل شده بود و در بسیاری موارد از شور و هیجان لازم بهره نداشت ، اما اکنون در روز قدس و ١٣ آبان و نماز جمعه می بینیم که مردم با انگیزه و هیجان و نشاط و انرژی مضاعفی در دفاع از انقلاب و کشور و رهبر عزیز خود به میدان می آیند و زیر علم آنها شعار می دهند . این اتفلاق یعنی تزریق خون تازه ای به پیکر انقلاب که حیات آن را تا مدتهای مدید دیگر تمدید می کند . و من به سهم خودم بابت این هدیه ای که جنبش سبز به ملت ایران داده است وظیفه خودم می دانم که از آنها تشکر کنم !

*با یکی از همکاران کیهان تا انتهای برنامه نمی مانیم و برمی گردیم ، اما عکاس کیهان تا انتها می ماند .

* مسئولان متروی تهران در اقدامی عجیب ، راهبران قطارها را مجبور کرده اند که در ایستگاههای طالقانی ، مفتح و فردوسی که خیل جمعیت برای شرکت در مراسم اصلی امیدشان به این ایستگاههای مترو بوده است ، توقف نکنند اما در ایستگاه هفتم تیر که ضد انقلاب قرار تجمع کذایی خودشان را در آنجا گذاشته بودند توقف کند ! جا دارد جایزه هوشمندی و برنامه ریزی در این مورد را به آقای محسن هاشمی رفسنجانی بدهند !

* عکاس کیهان در بازگشت از مراسم می گوید : مردم پس از قرائت قطعنامه به طور خودجوش به سمت میدان هفتم تیر حرکت کردند و درم مقابل شعار عده ای که می گفتند : یا حسین ! فریاد می کشیدند : کربلااااااا ! یا می گفتند : آمریکای فریبکار ! نماد سبزو بردار  ، مرگ بر دیکتاتور مخملی ، سبز فقط سبز علی - لعنت به سبز اموی ...

* در روزنامه ، به سایتها مراجعه می کنیم . سایتهای ضد انقلاب در سر در گمی عجیبی هستند . بی بی سی بدون داشتن خبر دندانگیر و باب طبعی ، تنها اشاره کرده است که تظاهرات ١٣ آبان با حضور عده ای در تهران برگزار  شد !

* ظاهرا یکی دو ساعت پس از اینکه مردم خیابانها را ترک کرده اند ، عده ای حدود ١٠٠ تا ١۵٠ نفر در نبود مردم فرصت جولان پیدا کرده اند . دوستی که از میدان انقلاب آمده می گوید : یکی از اغتشاشگران در میدان به یک مامور انتظامی فحش بسیار رکیکی داد . مامور ، با اینکه کاملا سرخ شده بود گفت : اگر علاوه بر مادرم ، به خواهرم هم فحش بدهی ، این آرزو را به گور خواهی برد که واکنشی نشان  بدهم . این دوست ما در این لحظه مشاهده کرده شخصی که همراه این فرد اغتشاش جو بوده ، در کمال ناکامی از شکار صحنه دلخواه ، دوربین تلفن همراه خود را خاموش کرده است ! بر اساس آنچه رجا نیوز نوشته است مشابه این اتفاق در میدان هفتم تیر هم روی داده است و سرباز مزبور تنها لبخندی حواله فرد فحاش و دریده ، نثار کرده است .

* بین ساعات ١۴ تا ١۵ نیز عده ای بین ۵٠ تا ٢٠٠ نفر به طور پراکنده در محدوده خیابان ولی عصر "عج" - بین چهارراه ولی عصر تا میدان و ابتدای فاطمی - بالا و پایین می رفتند و می آمدند و شعار می  دادند . از نکات جالب اینکه عده ای از این افراد که حدود ١٠ تا ١٢ نفر بودند می گفتند : نه موسوی ، نه احمدی ؛ فقط رژیم پهلوی . و مردم هم با شعار "مرگ بر مزدور آمریکایی" آنها را به فرار وا می داشتند .

* چند پسر موتور سوار با قیافه های کذایی هم از این لحظات کمال استفاده را می کردند و در هنگام فرار دخترها ، از آنها می خواستند تا ترک موتور آنها سوار شوند و با هم فرار کنند !

* نکته جالب اینکه برخی از این افراد در هنگام فرار ، ماسکهای سبز رنگ خود را در آورده و از آن روی آن که سفید رنگ بود استفاده می کردند !

* تنی چند از جوانان اغتشاشگر هم که علیه موسوی شعار می دادند و لابد انتظار داشتند که او هم در جمعشان ظاهر شود ، پارچه سبز مستطیل شکلی را به شکل تابوت و به صورت چهار نفره حمل می کردند و می گفتند این تشییع جنازه نمادین جنبش سبز است ! آنها همچنین بدون اسم بردن از کسی شعار می دادند : مرگ بر تو ، مرگ بر تو ، مرگ بر تو !

* برخی از آنها هم شعار می دادند : سفارت روسیه ، لانه جاسوسی است . البته آنها از مدتها قبل به صورت ایمیل و پیامک درخواست کرده بودند که در ١٣ آبان امسال سفارت روسیه را فتح کنند . ظاهرا  فکر نمی کردند شمار طرفداران آنها اینچنین به شماره بیفتد !

* عده ای هم در مقابل خبرگزاری جمهوری اسلامی با شعارهای " ننگ ما ، ننگ ما ، صدا و سیمای ما " ، نشان دادند که مثل روز قدس ، فرق صدا و سیمای جمهوری اسلامی را با خبرگزاری جمهوری اسلامی نمی دانند !

* اما جالبترین حاشیه دیروز هم احتمالا این درخواست اغتشاشگران از طریق سایت بالاترین بود که اخبار لحظه به لحظه سبزهای اموی را پوشش می داد . آنها که از کمی تعداد خود و بی توجهی و عدم همراهی مردم  بشدت احساس وحشت کرده بودند ، نوشته بودند : فوری ! از کمی تعداد ناراحت نباشید ، اشتباه استراتژیک ما این بودکه یک روز غیر تعطیل را برای تظاهرات انتخاب کردیم . خواهش می کنیم تا یکی دو ساعت دیگر هم تحمل کنید و در خیابان بمانید ، مطمئنا ادارات که تعطیل شود مردم به ما ملحق می شوند !!

* بدین ترتیب اغتشاشگران در تحریک مردم پس از ماهها برنامه ریزی و تبلیغات شکست سختی خوردند و ١٣ آبان امسال نقطه پایان امیدها و آرزوهای رویایی آنها بوده و از حالا به بعد باید فکری اساسی برای حال خود و توجیه این شکست سنگین بکنند.

* باران حسابی روز قبل ، هوای تهران را بشدت دلپذیر کرده است . از افق کوههای رشته کوه البرز با برفی که بر ستیغ آن نشسته است ، در میان آسمان آبی کمیاب تهران ، روز ١٣ آبان امسال را به روزی ماندگار و خاطره انگیز در تاریخ ایران تبدیل کرده است ...

/ 85 نظر / 110 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سیاوش

آقای دژاکام من نیز از شما که با باز گذاشتن کامنتدونی خود فضایی آزاد برای گفتگو ایجاد کرده اید سپاسگزارم. از اینکه مخالفان را نیز دوست و برادر می نامید خوشحالم.

سیاوش

آقای دژاکام من نیز از شما که با باز گذاشتن کامنتدونی خود فضایی آزاد برای گفتگو ایجاد کرده اید سپاسگزارم. از اینکه مخالفان را نیز دوست و برادر می نامید خوشحالم.

علی اصغر

با سلام سخنی با نائب امام زمان(عج) – تخت باشد خیالتان آقا ! – یه نسل سومی ....................... مصداق سفیانی(دشمن اصلی امام زمان(عج) ) در زمان ظهور توسط محققین آشکار شد!! ..................... بر تو گریه خواهم کرد ! بر غربتت بر مظلومیتت ... ا مولای من! ................... اطلاعاتی عجیب در مورد مصداق شخصیتهای ظهور توسط محققی برجسته! ................... مذاکره با آمریکا! هوشمندی یا فریب خوردگی احمدی نژاد؟! .................. روایتی ناب از مهمترین سخنرانی استاد پناهیان ! مذاکره با آمریکا! و احمدی نژاد .................... زنده باد طرفداران موسوی ! .................... احمدی نژاد، قرار بعدی در قدس! ...................... آیا مقام معظم رهبری(مدظله) ، احمدی نژاد و سید حسن نصرالله از شخصیتهای دوران ظهور هستند؟! وبلاگ : ظهور بسیار نزدیک است

ایرانی مسلمان

البته برای کسانی که قصد دارند به طور کامل چشمان خود را بر روی حقیقت ببندند نمی توان احتجاج کرد و استدلالی روانه کرد اما از دوستان مدعی و متعصب می پرسم که آیا به نظرشما عقلانی ست که برای عده ای در حدود 100 یا 200 نفر 50000 هزار نیروی نظامی و شبه نظامی از اقصی نقاط کشور روانه تهران شود؟ کدام حکومتی چنان خالی از شعور است که برای تعدادی اندک (که تخمین دست و دلبازانه ی آن به روایت دوستان 1000 نفر بوده)این حجم انبوه از نیروی نظامی را برای سرکوب به خیابانها می فرستد؟ ............................................... به صبر جناب سیاوش هم آفرین می گویم،چرا که با وجود اینکه سوالات و تشکیکاتشان در زمینه ی صحت انتخابات و مجرمیت اعضای شورای نگهبان بی پاسخ مانده اما همچنان صبورانه نظر می دهند. تحمل این حجم فرافکنی به غایت سخت و طاقت فرساست.عذاب آفرین است هنگامی که سوالی مستدل می پرسی و شبهه ای قابل تامل وارد می کنی وبعد در پاسخ از تو احوال دیگران(پهلوی و گنجی و گوگوش و ...)را می پرسند. روایتی دیگر از 13 آبان را هم بخوانید

ایرانی مسلمان

در ضمن آوردن نام عبدالکریم سروش در کنار کسانی چون گوگوش و رضا پهلوی نشان از عمق فهم فلسفی دوستانی دارد که گویا حتی برای فلسفه و اندیشه ورزی متفکران هم ارزشی قائل نیستند. مطمئن باشید چنانچه پاسخی در خور برای نظرات و تراوشات فکری معرفتی او وجود داشت هیچ گاه چنان عرصه را برایش تنگ نمی کردند تا مجبور به جلای وطن شود.

مازیار

فقط ننگ بر نویسنده وبلاگ که جمعی از هم میهنانش را به خاطر داشتن دینی خاص یا آنچه که آنها دین میدانند (بهاییت )تخطئه میکند . چنین کسی بهتر است قبل از نوشتن وبلاگ به خواندن رساله هایی درباره ادب و شعور و اخلاق بپردازد .

بسیجی

بابا شما بسیجی ها عجب روی دارین البته تقصیر خودتان نیست مغز شما رو شستشو دادن . ببینم از کنار خیابان رد می شود دلتان برای اون بچه دست فروش نمی سوزه ازش خجالت نمی کشید یا اون مادر پیر که کنار خیابون دست فروشی میکنه ! مگه قرار نبود پول آب برق مجانی بشه پس چرا هی قبضش گرون میشه ؟ تا حالا فکر کرده اید بخاطر اشتبا هات اقتصادی حکومت به ظاهر اسلامی شما چند خانواده به خاطر فقر از هم پاشیده ؟ به روی مبارک میاورید یا نه! شما بوی از خدا و خداپرستی نبرده اید فقط چیز های که به شما دیکته شده طوطی وار تکرار می کنید مرگ بر آمریکا مرگ بر ... که چه ! چه کار مثبتی کردین در سی سال نتیجه خون شهدا شد فقر و فساد و بیکاری ؟ خسته نباشید برداران ارزشی ! بزن تیغ سانسور را برادر ارزشی !

مجتبی

جناب تقی. میبینم هرچی که یه منطقی توش داره، از نطراتت پاک می کنی. البته اینم حتما از کمالات و منطقتونه. بر منکرش لعنت!!

مجتبی

کجایی آتقی؟ مشغول کتک زدن دانشجوها و یا دارین به سلامتی چمدونارو جمع می کنین از مملکتمون گورتون رو گم کنین.

ن ح

برادر واقع بین باش [خنده]